Kąpiele leśne

To praktyka prozdrowotna polegająca na zanurzeniu się w atmosferze lasu wszystkimi zmysłami. Zawiera elementy medytacji, technik relaksacyjnych, w tym oddechowych, technik wyobrażeniowych, pracę z ciałem, a także na zasadach uważności.

Udowodniono naukowo, że kąpiele leśne mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, sferę fizyczną, a także wzmacniają relacje międzyludzkie.

Prekursorami tej metody są Japończycy. Od lat 80-tych XX w. wykorzystują wiedzę na temat niezwykłych właściwości leśnego mikroklimatu. Obecnie w Japonii istnieje ponad sześćdziesiąt ośrodków i tras do praktykowania kąpieli leśnych.

Metoda, którą wykorzystuję w swojej praktyce opiera się na modelu europejskim wykreowanym m.in. przez Forest Therapy Hub, a więc nieco zmodyfikowanym i dostosowanym do zachodniego stylu życia.

Praktyka prowadzona jest wg „The Walk Activity Sequence” (WAS). Podczas powolnego przemieszczania się na niewielkich odległościach, proponuję aktywności oparte o 3 etapy: Odłączenie od codzienności, Bezpośrednia ekspozycja, Integracja doświadczenia. Proponowane przeze mnie aktywności nie wymagają wysiłku fizycznego. Po większości ćwiczeń zapraszam do kręgu. Jest też miejsce na samotne doświadczanie jak i integrację w grupie. Każdy etap kąpieli leśnej dostosowany jest do grupy, pory dnia, pory roku i pogody.

Jakie są ich korzyści: redukcja stresu, odpoczynek dla umysłu, poprawa koncentracji, zwiększenie przyswajania substancji wspomagających odporność organizmu (np. fitoncydy – substancje obronne wydzielane m.in. przez drzewa).

Kąpiel leśna sprawia, że w naszym organizmie rośnie liczba komórek NK (Natural Killers/komórek zabójców, walczących np. z komórkami rakowymi).

Rola przewodnika kąpieli leśnej:
nadaje tempo, dba o swobodną i komfortową atmosferę, strukturę spotkania, podpowiada, jak otworzyć zmysły, pilnuje trasy i czasu, zaprasza do wykonania określonych ćwiczeń.

Badania wykazały, że kąpiele leśne obniżają poziom kortyzolu i adrenaliny, mogą regulować sen, niwelują stres, aktywizują układ przywspółczulny, czyli ten odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację, wpływają pozytywnie na wyobraźnię i kreatywność.